glib - en to da translation catalogue (330 entries)

en:  (invalid encoding)
da:  (ugyldig kodning)

en: %s filetype
da: %s-filtype

en: %s type
da: %s-type

en: '%s' is not a valid character following a '<' character; it may not begin an element name
da: "%s" er ikke et gyldigt tegn efter et "<"-tegn; det kan ikke være begyndelsen på et elementnavn

en: '%s' is not a valid character following the characters '</'; '%s' may not begin an element name
da: "%s" er ikke et gyldigt tegn efter tegnene "</"; "%s" er måske ikke begyndelsen på et elementnavn

en: '%s' is not a valid character following the close element name '%s'; the allowed character is '>'
da: "%s" er ikke et gyldigt tegn efter det lukkende elementnavn "%s"; tilladt tegn er ">"

en: (?R or (?[+-]digits must be followed by )
da: (?R eller (?[+-]cifre skal efterfølges af )

en: ) without opening (
da: ) uden åbnende (

en: A bookmark for URI '%s' already exists
da: Et bogmærke for URI'en "%s" findes allerede

en: Application Options:
da: Flag for programmet:

en: Association creation not supported on win32
da: Associationsoprettelse understøttes ikke i win32

en: Attribute '%s' of element '%s' not found
da: Egenskaben "%s" for elementet "%s" blev ikke fundet

en: Attribute value must be non-NULL
da: Attributværdien må ikke være NULL

en: Backup file creation failed
da: Oprettelse af sikkerhedskopi mislykkedes

en: Can't copy directory over directory
da: Kan ikke kopiere mappe over mappe

en: Can't copy over directory
da: Kan ikke kopiere over mappe

en: Can't create user MIME configuration folder %s: %s
da: Kan ikke oprette bruger-MIME-konfigurationsfolder %s: %s

en: Can't create user application configuration folder %s: %s
da: Kan ikke oprette konfigurationsfolder %s for brugerprogram: %s

en: Can't create user desktop file %s
da: Kan ikke oprette brugerskrivebords-fil %s

en: Can't do a raw read in g_io_channel_read_line_string
da: Kan ikke foretage en rå læsning i g_io_channel_read_line_string

en: Can't do a raw read in g_io_channel_read_to_end
da: Kan ikke foretage en rå læsning i g_io_channel_read_to_end

en: Can't find application
da: Kan ikke finde program

en: Can't move directory over directory
da: Kan ikke flytte mappe over mappe

en: Can't open directory
da: Kan ikke åbne mappe

en: Can't recursively copy directory
da: Kan ikke kopiere mappe rekursivt

en: Can't rename file, filename already exist
da: Kan ikke omdøbe fil, filnavn findes allerede

en: Can't rename root directory
da: Kan ikke omdøbe rodmappen

en: Cannot convert fallback '%s' to codeset '%s'
da: Kan ikke konvertere tilbagefaldet "%s" til tegnsæt "%s"

en: Cannot parse double value '%s' for %s
da: Kan ikke fortolke double-værdien "%s" for %s

en: Cannot parse integer value '%s' for %s
da: Kan ikke fortolke heltalsværdien "%s" for %s

en: Cannot truncate GMemoryInputStream
da: Kan ikke beskære GMemoryInputStream

en: Channel terminates in a partial character
da: Kanal afslutter med et ufuldendt tegn

en: Character '%s' is not valid at the start of an entity name; the & character begins an entity; if this ampersand isn't supposed to be an entity, escape it as &amp;
da: Tegnet "%s" er ikke gyldigt ved starten af et entitetnavn; &-tegnet starter en entitet; hvis dette og-tegn ikke er beregnet på at være en entitet, så undgå dette ved at bruge &amp; i stedet

en: Character '%s' is not valid inside an entity name
da: Tegnet "%s" er ikke gyldigt inde i et entitetsnavn

en: Character out of range for UTF-16
da: Tegn uden for gyldigt interval for UTF-16

en: Character out of range for UTF-8
da: Tegn uden for gyldigt interval for UTF-8

en: Character reference '%-.*s' does not encode a permitted character
da: Tegnreferencen "%-.*s" koder ikke et tilladt tegn

en: Character reference did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
da: Tegnreferencen sluttede ikke med et semikolon; du har sandsynligvis brugt et og-tegn uden at det var beregnet på at starte en entitet - undgå dette ved at bruge &amp; i stedet

en: Containing mount does not exist
da: Indeholdende montering findes ikke

en: Conversion from character set '%s' to '%s' is not supported
da: Konvertering fra tegnsæt "%s" til "%s" er ikke understøttet

en: Could not allocate %lu bytes to read file "%s"
da: Kunne ikke allokere %lu byte til at læse filen "%s"

en: Could not open converter from '%s' to '%s'
da: Kunne ikke konvertere fra "%s" til "%s"

en: Could not open converter from '%s' to '%s': %s
da: Kunne ikke åbne konverterer fra "%s" til "%s": %s

en: Custom definition for %s
da: Tilpasset definition for %s

en: DEFINE group contains more than one branch
da: DEFINE-gruppe indeholder mere end én gren

en: Desktop file didn't specify Exec field
da: Skrivebordsfil angav intet Exec-felt

en: Document ended unexpectedly after the equals sign following an attribute name; no attribute value
da: Dokumentet sluttede uventet efter lighedstegnet efter et egenskabsnavn; ingen egenskabsværdi

en: Document ended unexpectedly inside a comment or processing instruction
da: Dokumentet sluttede uventet inden i en kommentar eller behandlingsinstruktion

en: Document ended unexpectedly inside an attribute name
da: Dokumentet sluttede uventet inden i et egenskabsnavn

en: Document ended unexpectedly inside an element name
da: Dokumentet sluttede uventet inden i et elementnavn

en: Document ended unexpectedly inside an element-opening tag.
da: Dokumentet sluttede uventet inden i et element-åbnende mærke.

en: Document ended unexpectedly inside the close tag for element '%s'
da: Dokumentet sluttede uventet inden i lukningsmærket for elementet "%s"

en: Document ended unexpectedly just after an open angle bracket '<'
da: Dokumentet sluttede uventet lige efter en åben vinkelparantes "<"

en: Document ended unexpectedly while inside an attribute value
da: Dokumentet sluttede uventet inden i en egenskabsværdi

en: Document ended unexpectedly with elements still open - '%s' was the last element opened
da: Dokumentet sluttede uventet med åbne elementer - "%s" var sidste åbne element

en: Document ended unexpectedly, expected to see a close angle bracket ending the tag <%s/>
da: Dokumentet sluttede uventet, forventede at se en vinkelparantes for at afslutte det sidste mærke <%s/>

en: Document must begin with an element (e.g. <book>)
da: Dokumentet skal begynde med et element (f.eks <book>)

en: Document was empty or contained only whitespace
da: Dokumentet var tomt eller indeholdt kun blanke tegn

en: Double value '%s' for %s out of range
da: Double-værdien "%s" for %s er ikke i gyldigt interval

en: Element '%s' was closed, but the currently open element is '%s'
da: Element "%s" blev lukket, men aktivt åbent element er "%s"

en: Element '%s' was closed, no element is currently open
da: Element "%s" blev lukket, ingen åbne elementer nu

en: Empty character reference; should include a digit such as &#454;
da: Tom tegnreference; skulle indeholde et tal såsom &#454;

en: Empty entity '&;' seen; valid entities are: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;
da: Tom entitet "&;" fundet; gyldige entiteter er: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;

en: Entity did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
da: Entiteten sluttede ikke med et semikolon; du har sandsynligvis brugt et og-tegn uden at det var beregnet på at starte en entitet - dette undgås ved at bruge &amp; i stedet

en: Entity name '%s' is not known
da: Entitetsnavnet "%s" er ikke kendt

en: Enumerator is closed
da: Optæller er lukket

en: Error closing file: %s
da: Fejl ved lukning af filen: %s

en: Error closing unix: %s
da: Fejl ved lukningaf unix: %s

en: Error creating backup copy: %s
da: Fejl under oprettelse af sikkerhedskopi: %s

en: Error during conversion: %s
da: Fejl under konvertering: %s

en: Error getting filesystem info: %s
da: Fejl ved læsning af filsysteminformation: %s

en: Error launching application: %s
da: Fejl ved opstart af program: %s

en: Error making symbolic link: %s
da: Fejl under oprettelse af symbolsk henvisning: %s

en: Error moving file: %s
da: Fejl ved flytning af fil: %s

en: Error on line %d char %d:
da: Fejl på linje %d tegn %d:

en: Error on line %d: %s
da: Fejl på linje %d: %s

en: Error opening directory '%s': %s
da: Fejl ved åbning af mappen "%s": %s

en: Error opening file '%s': %s
da: Fejl ved åbning af filen "%s": %s

en: Error opening file: %s
da: Fejl ved åbning af fil: %s

en: Error parsing option %s
da: Kunne ikke fortolke tilvalg %s

en: Error reading file '%s': %s
da: Fejl ved læsning af filen "%s": %s

en: Error reading from file: %s
da: Fejl ved læsning fra filen: %s

en: Error reading from unix: %s
da: Fejl ved læsning fra unix: %s

en: Error removing file: %s
da: Fejl under fjernelse af fil: %s

en: Error removing old backup link: %s
da: Fejl under fjernelse af gammel sikkerhedskopi-henvisning: %s

en: Error removing target file: %s
da: Fejl ved fjernelse af målfil: %s

en: Error renaming file: %s
da: Fejl ved omdøbning af fil: %s

en: Error renaming temporary file: %s
da: Fejl under omdøbning af midlertidig fil: %s

en: Error seeking in file: %s
da: Fejl under søgning i filen: %s

en: Error setting extended attribute '%s': %s
da: Fejl ved instilling af udvidet attribut "%s": %s

en: Error setting owner: %s
da: Fejl ved ændring af ejer: %s

en: Error setting permissions: %s
da: Fejl ved ændring af rettigheder: %s

en: Error setting symlink: %s
da: Fejl ved manipulation af symbolsk henvisning: %s

en: Error setting symlink: file is not a symlink
da: Fejl ved manipulation af symbolsk henvisning: filen er ikke en symbolsk henvisning

en: Error stating file '%s': %s
da: Fejl ved stat for filen "%s": %s

en: Error stating file descriptor: %s
da: Fejl ved stat af fildeskriptor: %s

en: Error trashing file: %s
da: Fejl ved udsmidning af fil: %s

en: Error truncating file: %s
da: Fejl ved beskæring af filen: %s

en: Error while compiling regular expression %s at char %d: %s
da: Fejl under kompilering af det regulære udtryk %s ved tegn %d: %s

en: Error while matching regular expression %s: %s
da: Fejl under søgning med det regulære udtryk %s: %s

en: Error while optimizing regular expression %s: %s
da: Fejl under optimering af det regulære udtryk %s: %s

en: Error while parsing replacement text "%s" at char %lu: %s
da: Fejl under fortolkning af erstatningstekst "%s" ved tegn %lu: %s

en: Error writing to file: %s
da: Fejl under skrivning til filen: %s

en: Error writing to unix: %s
da: Fejl ved skrivning til unix: %s

en: Existing file '%s' could not be removed: g_unlink() failed: %s
da: Den eksisterende fil "%s" kunne ikke fjernes: g_unlink() mislykkedes: %s

en: Failed to change to directory '%s' (%s)
da: Fejl ved skift til mappen "%s" (%s)

en: Failed to close file '%s': fclose() failed: %s
da: Kunne ikke lukke filen "%s": fclose() mislykkedes: %s

en: Failed to create file '%s': %s
da: Fejl under oprettelse af filen "%s": %s

en: Failed to create pipe for communicating with child process (%s)
da: Fejl under oprettelse af kommunikationskanal til underproces (%s)

en: Failed to execute child process "%s" (%s)
da: Fejl under kørsel af underprocessen "%s" (%s)

en: Failed to execute child process (%s)
da: Fejl under kørsel af underprocess (%s)

en: Failed to execute helper program (%s)
da: Fejl under kørsel af hjælpeprogram (%s)

en: Failed to expand exec line '%s' with URI '%s'
da: Kunne ikke udvide eksekveringslinjen "%s" med URI'en "%s"

en: Failed to fork (%s)
da: Fejl under fraspaltning af proces (%s)

en: Failed to fork child process (%s)
da: Fejl ved fraspaltning af underprocess (%s)

en: Failed to get attributes of file '%s': fstat() failed: %s
da: Kunne ikke læse egenskaber for filen "%s": fstat() mislykkedes: %s

en: Failed to map file '%s': mmap() failed: %s
da: Kunne ikke kortlægge filen "%s": mmap() mislykkedes: %s

en: Failed to open file '%s' for writing: fdopen() failed: %s
da: Kunne ikke åbne filen "%s" til skrivning: fdopen() mislykkedes: %s

en: Failed to open file '%s': %s
da: Kunne ikke åbne filen "%s": %s

en: Failed to open file '%s': fdopen() failed: %s
da: Kunne ikke åbne filen "%s": fdopen() mislykkedes: %s

en: Failed to open file '%s': open() failed: %s
da: Kunne ikke åbne filen "%s": open() mislykkedes: %s

en: Failed to parse '%-.*s', which should have been a digit inside a character reference (&#234; for example) - perhaps the digit is too large
da: Fejl ved fortolkning af "%-.*s" som skulle have været et ciffer i en tegnreference (&#234; for eksempel) - måske er cifret for stort

en: Failed to read data from child process
da: Fejl under læsning af data fra underprocess

en: Failed to read data from child process (%s)
da: Fejl ved læsning af data fra underprocess (%s)

en: Failed to read enough data from child pid pipe (%s)
da: Kunne ikke læse tilstrækkelig mængde data fra underprocessens pid-kanal (%s)

en: Failed to read from child pipe (%s)
da: Fejl under læsning fra barnedatakanal (%s)

en: Failed to read from file '%s': %s
da: Kunne ikke læse fra filen "%s": %s

en: Failed to read the symbolic link '%s': %s
da: Kunne ikke læse den symbolske henvisning "%s": %s

en: Failed to redirect output or input of child process (%s)
da: Fejl under omdirigering af uddata eller inddata for underprocess (%s)

en: Failed to rename file '%s' to '%s': g_rename() failed: %s
da: Kunne ikke omdøbe filen "%s" til "%s": g_rename() mislykkedes: %s

en: Failed to resize memory output stream
da: Kunne ikke ændre størrelse for hukommelses-uddatastrøm

en: Failed to write file '%s': fwrite() failed: %s
da: Kunne ikke skrive filen "%s": fwrite() mislykkedes: %s

en: File enumerator has outstanding operation
da: Filoptæller arbejder stadig

en: File enumerator is already closed
da: Filoptæller er allerede lukket

en: File is empty
da: Filen er tom

en: File names cannot contain '%c'
da: Filnavne kan ikke indeholder "%c"

en: Filesystem root
da: Filsystemets rod

en: Help Options:
da: Flag for hjælp:

en: Input stream doesn't implement read
da: Inputstrøm implementerer ikke læsning

en: Integer value '%s' for %s out of range
da: Heltalsværdien "%s" for %s er ikke i gyldigt interval

en: Integer value '%s' out of range
da: Heltalsværdien "%s" er ikke i gyldigt interval

en: Invalid GSeekType supplied
da: Ugyldig GSeekType angivet

en: Invalid UTF-8 encoded text - not a start char
da: Ugyldig UTF-8-kodet tekst - ikke et starttegn

en: Invalid UTF-8 encoded text - not valid '%s'
da: Ugyldig UTF-8-kodet tekst - ikke gyldig "%s"

en: Invalid UTF-8 encoded text - overlong sequence
da: Ugyldig UTF-8-kodet tekst - for lang sekvens

en: Invalid attribute type (byte string expected)
da: Ugyldig attributtype (byte-streng forventet)

en: Invalid attribute type (string expected)
da: Ugyldig attributtype (streng forventet)

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
da: Ugyldig attributtype (uint32 forventet)

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
da: Ugyldig attributtype (uint64 forventet)

en: Invalid byte sequence in conversion input
da: Ugyldig bytesekvens i konverteringsinddata

en: Invalid extended attribute name
da: Ugyldigt udvidet attributnavn

en: Invalid filename
da: Ugyldigt filnavn

en: Invalid filename %s
da: Ugyldigt filnavn %s

en: Invalid group name: %s
da: Ugyldigt gruppenavn: %s

en: Invalid hostname
da: Ugyldigt værtsnavn

en: Invalid key name: %s
da: Ugyldigt nøglenavn: %s

en: Invalid program name: %s
da: Ugyldigt programnavn: %s

en: Invalid seek request
da: Ugyldig søgeforespørgsel

en: Invalid sequence in conversion input
da: Ugyldig sekvens i konverteringsinddata

en: Invalid string in argument vector at %d: %s
da: Ugyldig streng i argumentvektor på %d: %s

en: Invalid string in environment: %s
da: Ugyldig streng i miljø: %s

en: Invalid symlink value given
da: Ugyldig værdi givet for symbolsk henvisning

en: Invalid working directory: %s
da: Ugyldigt arbejdskatalog: %s

en: Key file contains escape character at end of line
da: Nøglefilen indeholder beskyttede tegn for enden af linjen

en: Key file contains invalid escape sequence '%s'
da: Nøglefilen indeholder en ugyldig undvigesekvens "%s"

en: Key file contains key '%s' in group '%s' which has value that cannot be interpreted.
da: Nøglefilen indeholder nøglen "%s" i gruppen "%s" som har en værdi der ikke kan fortolkes.

en: Key file contains key '%s' which has value that cannot be interpreted.
da: Nøglefilen indeholder nøglen "%s" som har en værdi der ikke kan fortolkes.

en: Key file contains key '%s' with value '%s' which is not UTF-8
da: Nøglefilen indeholder nøglen "%s" med værdien "%s" der ikke er UTF-8

en: Key file contains line '%s' which is not a key-value pair, group, or comment
da: Nøglefilen indeholder linjen "%s" hvilken ikke er et nøgle-værdi-par, en gruppe eller en kommentar

en: Key file contains unsupported encoding '%s'
da: Nøglefilen indeholder kodningen "%s" der ikke er understøttet

en: Key file does not have group '%s'
da: Nøglefilen indeholder ikke gruppen "%s"

en: Key file does not have key '%s'
da: Nøglefilen indeholder ikke nøglen "%s"

en: Key file does not have key '%s' in group '%s'
da: Nøglefilen har ikke nøglen "%s" i gruppen "%s"

en: Key file does not start with a group
da: Nøglefilen starter ikke med en gruppe

en: Leftover unconverted data in read buffer
da: Resterende ukonverterede data i læsemellemlager

en: Memory output stream not resizable
da: Hukommelses-uddatastrøm kan ikke ændre størrelse

en: Missing argument for %s
da: Mangler argument for %s

en: Move between mounts not supported
da: Flytning mellem monteringer understøttes ikke

en: No MIME type defined in the bookmark for URI '%s'
da: Ingen MIME-type er defineret i bogmærket for URI'en "%s"

en: No application is registered as handling this file
da: Intet program er registreret til håndtering af denne fil

en: No application with name '%s' registered a bookmark for '%s'
da: Intet program med navnet "%s" har registreret et bogmærke for "%s"

en: No bookmark found for URI '%s'
da: Der blev intet bogmærke fundet for URI'en "%s"

en: No groups set in bookmark for URI '%s'
da: Ingen grupper er sat i bogmærket for URI'en "%s"

en: No private flag has been defined in bookmark for URI '%s'
da: Intet privat flag er defineret i bogmærket for URI'en "%s"

en: No valid bookmark file found in data dirs
da: Ingen gyldig bogmærkefil blev fundet i datakatalogerne

en: Not a regular file
da: Ikke en almindelig fil

en: Odd character '%s', expected a '=' after attribute name '%s' of element '%s'
da: Mærkeligt tegn "%s", forventede et "=" efter egenskabsnavn "%s" for elementet "%s"

en: Odd character '%s', expected a '>' character to end the start tag of element '%s'
da: Mærkeligt tegn "%s", forventede et ">"-tegn for at afslutte begyndelsesmærket til elementet "%s"

en: Odd character '%s', expected a '>' or '/' character to end the start tag of element '%s', or optionally an attribute; perhaps you used an invalid character in an attribute name
da: Mærkeligt tegn "%s", forventede tegnet ">" eller "/" for at afslutte begyndelsesmærket til elementet "%s" eller alternativt en egenskab; måske brugte du et ugyldigt tegn i egenskabsnavnet

en: Odd character '%s', expected an open quote mark after the equals sign when giving value for attribute '%s' of element '%s'
da: Mærkeligt tegn "%s", forventede et åbningsanførselstegn efter lighedstegnet når værdien for egenskaben "%s" for elementet "%s" angives

en: Operation not supported
da: Operationen understøttes ikke

en: Operation was cancelled
da: Operationen blev afbrudt

en: Output stream doesn't implement write
da: Uddatastrøm implementerer ikke write

en: PCRE library is compiled without UTF8 properties support
da: PCRE-biblioteket er kompileret uden understøttelse af UTF8-egenskaber

en: PCRE library is compiled without UTF8 support
da: PCRE-biblioteket er kompileret uden UTF8-understøttelse

en: POSIX collating elements are not supported
da: POSIX-arrangerende elementer understøttes ikke

en: POSIX named classes are supported only within a class
da: POSIX-navngivne klasser understøttes kun inden i en klasse

en: Partial character sequence at end of input
da: Delvis tegnsekvens ved slutningen af inddata

en: Quoted text doesn't begin with a quotation mark
da: Anført tekst begynder ikke med anførselstegn

en: Reached maximum data array limit
da: Nåede maksimal data-arraygrænse

en: Seek not supported on stream
da: Søgning understøttes ikke på strømmen

en: Setting attribute %s not supported
da: Indstilling af attributten %s understøttes ikke

en: Show all help options
da: Vis alle flag for hjælp

en: Show help options
da: Vis flag for hjælp

en: Source stream is already closed
da: Kildestrømmen er allerede lukket

en: Stream doesn't support query_info
da: Strømmen understøtter ikke query_info

en: Stream has outstanding operation
da: Strøm arbejder stadig

en: Stream is already closed
da: Strømmen er allerede lukket

en: Symbolic links not supported
da: Symbolske henvisninger er ikke understøttet

en: Target file exists
da: Målfilen findes

en: Target file is a directory
da: Målfilen er en mappe

en: Target file is not a regular file
da: Målfilen er ikke en almindelig fil

en: Template '%s' doesn't contain XXXXXX
da: Skabelonen "%s" indeholder ikke XXXXXX

en: Template '%s' invalid, should not contain a '%s'
da: Skabelonen "%s" er ugyldig, må ikke indeholde en "%s"

en: Text ended before matching quote was found for %c. (The text was '%s')
da: Tekst sluttede før tilsvarende anførselstegn blev fundet for %c (teksten var "%s")

en: Text ended just after a '\' character. (The text was '%s')
da: Tekst sluttede lige efter et "\"-tegn. (Teksten var "%s")

en: Text was empty (or contained only whitespace)
da: Tekst var tom (eller indeholdt kun blanke tegn)

en: The URI '%s' contains invalidly escaped characters
da: URI'en "%s" indeholder ugyldigt beskyttede tegn

en: The URI '%s' is invalid
da: URI'en "%s" er ugyldig

en: The URI '%s' is not an absolute URI using the "file" scheme
da: URI'en "%s" er ikke en absolut URI, ved brug af "fil"-metoden

en: The file was externally modified
da: Filen blev modificeret eksternt

en: The hostname of the URI '%s' is invalid
da: Værtsnavnet for URI'en "%s" er ugyldig

en: The local file URI '%s' may not include a '#'
da: Den lokale fil-URI "%s" må ikke indeholde en "#"

en: The pathname '%s' is not an absolute path
da: Stinavnet "%s" er ikke en absolut sti

en: Too large count value passed to %s
da: For stor talværdi givet til %s

en: Trash not supported
da: Affald understøttes ikke

en: Truncate not allowed on input stream
da: Afskæring tillades ikke for inputstrømmen

en: Truncate not supported on stream
da: Afskæring understøttes ikke på strømmen

en: URIs not supported
da: URI'er understøttes ikke

en: Unable to create trash dir %s: %s
da: Kan ikke oprette affaldsmappe %s: %s

en: Unable to create trashing info file: %s
da: Kan ikke oprette affalds-infofil: %s

en: Unable to find default local directory monitor type
da: Kan ikke finde standardmonitortype for lokal mappe

en: Unable to find default local file monitor type
da: Kan ikke finde standardmonitortype for lokal fil

en: Unable to find or create trash directory
da: Kan ikke finde eller oprette affaldsmappe

en: Unable to find terminal required for application
da: Kan ikke finde terminal krævet af dette program

en: Unable to find toplevel directory for trash
da: Kan ikke finde topniveau-mappe til affald

en: Unable to trash file: %s
da: Kan ikke smide fil ud: %s

en: Unexpected attribute '%s' for element '%s'
da: Uventet egenskab "%s" for elementet "%s"

en: Unexpected early end-of-stream
da: Uventet tidlig strømafslutning

en: Unexpected error in g_io_channel_win32_poll() reading data from a child process
da: Uventet fejl i g_io_channel_win32_poll() under læsning af data fra en underprocess

en: Unexpected error in select() reading data from a child process (%s)
da: Uventet fejl i select() ved læsning af data fra underprocess (%s)

en: Unexpected error in waitpid() (%s)
da: Uventet fejl i waitpid() (%s)

en: Unexpected tag '%s' inside '%s'
da: Uventet mærke "%s" inden i "%s"

en: Unexpected tag '%s', tag '%s' expected
da: Uventet mærke "%s", forventede mærket "%s"

en: Unfinished character reference
da: Ufærdig tegnreference

en: Unfinished entity reference
da: Ufærdig entitetsreference

en: Unknown error executing child process "%s"
da: Ukendt fejl under kørsel af underprocessen "%s"

en: Unknown option %s
da: Ukendt flag %s

en: Unknown type
da: Ukendt type

en: Unmatched quotation mark in command line or other shell-quoted text
da: Uafbalanceret anførselstegn i kommandolinje eller anden skal-anført tekst

en: Unnamed
da: Unavngivet

en: Usage:
da: Brug:

en: Valid key file could not be found in search dirs
da: Gyldig nøglefil blev ikke fundet i søgekatalogerne

en: Value '%s' cannot be interpreted as a boolean.
da: Værdien "%s" kan ikke fortolkes som en sandhedsværdi.

en: Value '%s' cannot be interpreted as a float number.
da: Værdien "%s" kan ikke fortolkes som en float.

en: Value '%s' cannot be interpreted as a number.
da: Værdien "%s" kan ikke fortolkes som et nummer.

en: [FILE...]
da: [FIL...]

en: [OPTION...]
da: [TILVALG...]

en: \ at end of pattern
da: \ sidst i mønster

en: \C not allowed in lookbehind assertion
da: \C ikke tillad i lookbehind-assert-erklæring

en: \c at end of pattern
da: \c sidst i mønster

en: \g is not followed by a braced name or an optionally braced non-zero number
da: \g følges ikke af et navn indeholdt i klammer eller et tal forskelligt fra nul eventuelt indeholdt i klammer

en: assertion expected after (?(
da: assert-erklæring forventet efter (?(

en: association changes not supported on win32
da: associationsændring understøttes ikke af win32

en: back references as conditions are not supported for partial matching
da: baglæns referencer som betingelser understøttes ikke i forbindelse med partiel træfning

en: backtracking limit reached
da: grænse for bagudlæsning nået

en: case-changing escapes (\l, \L, \u, \U) are not allowed here
da: versal-ændrende undvigesekvenser (\l, \L, \u, \U) er ikke tilladt her

en: character value in \x{...} sequence is too large
da: tegnværdi i \x{..}-sekvens er for stor

en: code overflow
da: kodeoverløb

en: conditional group contains more than two branches
da: betinget gruppe indeholder mere end to grene

en: corrupted object
da: ødelagt objekt

en: digit expected
da: ciffer forventet

en: do not hide entries
da: skjul ikke poster

en: drive doesn't implement eject
da: drevet implementerer ikke eject

en: drive doesn't implement polling for media
da: drevet implementerer ikke forespørgsel om medier

en: failed to get memory
da: kunne ikke hente hukommelse

en: hexadecimal digit expected
da: hexadecimalt ciffer forventet

en: hexadecimal digit or '}' expected
da: hexadecimalt ciffer eller "}" forventet

en: illegal symbolic reference
da: ugyldig symbolsk reference

en: inconsistent NEWLINE options
da: inkonsistente NEWLINE-indstillinger

en: internal error
da: intern fejl

en: internal error or corrupted object
da: intern fejl eller ødelagt objekt

en: invalid combination of newline flags
da: ugyldig kombination af linjeskift-flag

en: invalid condition (?(0)
da: ugyldig betingelse (?(0)

en: invalid escape sequence in character class
da: ugyldig undvigesekvens i tegnklasse

en: lookbehind assertion is not fixed length
da: lookbehind-assert-erklæring har ikke fast længde

en: malformed \P or \p sequence
da: fejlformet \P- eller \p-sekvens

en: malformed number or name after (?(
da: fejlformet tal eller navn efter (?(

en: missing '<' in symbolic reference
da: manglende "<" i symbolsk reference

en: missing ) after comment
da: manglende ) efter kommentar

en: missing terminating )
da: manglende afsluttende )

en: missing terminating ] for character class
da: manglende afsluttende ] for tegnklasse

en: missing terminator in subpattern name
da: manglende terminator i undermønsters navn

en: mount doesn't implement eject
da: montering implementerer ikke eject

en: mount doesn't implement remount
da: montering implementerer ikke remount

en: mount doesn't implement unmount
da: montering implementerer ikke unmount

en: nothing to repeat
da: intet at gentage

en: number too big in {} quantifier
da: for stort tal i {}-kvantor

en: numbers out of order in {} quantifier
da: tal er ude af rækkefølge i {}-kvantor

en: octal value is greater than \377
da: oktal værdi er større end \377

en: out of memory
da: utilstrækkelig hukommelse

en: overran compiling workspace
da: overløb kompileringsarbejdspladsen

en: previously-checked referenced subpattern not found
da: tidligere kontrolleret, refereret undermønster blev ikke fundet

en: range out of order in character class
da: følgen er ikke ordnet i tegnklassen

en: recursion limit reached
da: rekursionsgrænse nået

en: recursive call could loop indefinitely
da: rekursive kald kan danne uendelig løkke

en: reference to non-existent subpattern
da: reference til ikke-eksisterende undermønster

en: regular expression too large
da: regulært udtryk for stort

en: repeating a DEFINE group is not allowed
da: gentagelse af en DEFINE-gruppe er ikke tilladt

en: stray final '\'
da: løst afsluttende "\"

en: subpattern name is too long (maximum 32 characters)
da: undermønsters navn er for langt (maksimal 32 tegn)

en: symlink must be non-NULL
da: symbolsk henvisning må ikke være NULL

en: the pattern contains items not supported for partial matching
da: mønsteret indeholder elementer der ikke understøttes i forbindelse med partiel træfning

en: too many named subpatterns (maximum 10,000)
da: for mange navngivne undermønstre (maksimalt 10.000)

en: two named subpatterns have the same name
da: to navngivne undermønstre har samme navn

en: unexpected repeat
da: uventet gentagelse

en: unfinished symbolic reference
da: ufærdig symbolsk reference

en: unknown POSIX class name
da: ukendt POSIX-klassenavn

en: unknown error
da: ukendt fejl

en: unknown escape sequence
da: ukendt undvigesekvens

en: unknown property name after \P or \p
da: ukendt egenskabsnavn efter \P eller \p

en: unrecognized character after (?
da: ukendt tegn efter (?

en: unrecognized character after (?<
da: ukendt tegn efter (?<

en: unrecognized character after (?P
da: ukendt tegn efter (?P

en: unrecognized character follows \
da: ukendt tegn følger \

en: use a long listing format
da: brug langt listeformat

en: volume doesn't implement eject
da: drev implementerer ikke eject

en: volume doesn't implement mount
da: drevet implementerer ikke montering

en: workspace limit for empty substrings reached
da: arbejdsområdets grænse for tomme delstrenge er blevet nået

en: zero-length symbolic reference
da: symbolsk reference med længde nul
